Dobogókő
Forrás
A gyalogtúrák tervezését és dokumentálását nagyban segítik a mobil eszközök és navigációs programok. A kirándulás meghirdetésekor túratársaink sokfajta információra lehetnek kíváncsiak.
A Dobogókő - Rám-szakadék - Dobogókő körtúra navigációs eszközzel rögzített adatai és egy túratervező alkalmazás információi állnak rendelkezésünkre a nyomvonal.txt és a vezetes.txt állományban. Az előbbi állományban a GPS által szolgáltatott földrajzi koordináták és tengerszint feletti magassági adatok találhatók. Az utóbbi állományban különböző távolságokban az induláshoz képesti idő, haladási irány, úttípus információk és az érintett érdekes pontok megnevezése van. Táblázatkezelő program segítségével oldja meg a következő feladatokat!
A megoldás során vegye figyelembe a következőket!
• Amennyiben lehetséges, a megoldás során képletet, függvényt, hivatkozást használjon.
• Segédszámításokat a nyomvonal munkalapon a T oszloptól és a vezetes munkalapon a K oszloptól jobbra végezhet.
• A részfeladatok között van olyan, amely egy korábbi kérdés eredményét használja fel. Ha a korábbi részfeladatot nem sikerült teljesen megoldania, használja a megoldását úgy, ahogy van, vagy írjon be egy valószínűnek tűnő eredményt, és azzal dolgozzon tovább! Így ugyanis pontokat kaphat erre a részfeladatra is.
- Töltse be a tabulátorokkal tagolt, UTF-8 kódolású nyomvonal.txt és vezetes.txt szövegfájlokat a táblázatkezelő két munkalapjára az A1-es cellától kezdődően! A munkalapok neve legyen azonos a forrásállományok nevével (nyomvonal és vezetes)! Munkáját tura néven mentse el a táblázatkezelő alapértelmezett formátumában! A nyomvonal munkalapon a földrajzi koordináták hat tizedesjegy és a magassági adatok
méterben egy tizedesjegy pontosan vannak megadva. Az északi szélesség értékeket x, a keleti hosszúság értékeket y betűvel jelöljük. Az adatok ábrázolása lesz a feladata, amit néhány számítással elő kell készítenie. - Határozza meg függvény segítségével az E3-as és E5-ös cellákban a legkisebb és a legnagyobb x koordináta-értéket, az F3-as és F5-ös cellákban a legkisebb és a legnagyobb y koordináta-értéket! A legkisebb értékeket lefelé és a legnagyobbakat felfelé kerekítse
függvény segítségével 3 tizedesjegyre! Állítsa a számok megjelenítését is 3 tizedesjegyre! - Készítsen PontXY típusú diagramot a túra útvonaláról az A:B oszlopok celláinak tartalma alapján!
a. A diagramot a G1-es és az S20-as cellák által meghatározott tartományon belül jelenítse meg a minta szerint!
b. A diagramon a mérési helyek görbített vonalakkal legyenek összekötve a minta szerint!
c. Ne legyenek tengelycímek és jelmagyarázat!
d. A diagram címe legyen „Dobogókő - Rám-szakadék - Dobogókő kirándulás”!
e. Állítsa be a vízszintes és a függőleges tengely skáláján az ábrázolási határokat az E3-as, E5-ös, F3-as és F5-ös cellákban kiszámolt értékek beírásával! - Készítsen Terület típusú diagramot a túraútvonal magassági adataiból! A diagram a G22-es és az S36-os cellák által meghatározott tartományon belül legyen!
a. A diagram címe legyen „Magassági diagram”!
b. Írja be függőleges tengelycímnek „Tengerszint feletti magasság”, vízszintes tengelycímnek „Rögzítés sorszáma”! - Az E7:F7-es és az E8:F8-as tartomány celláit soronként egyesítse! Az E8-as cellában határozza meg a túra során érintett legalacsonyabb pont magasságát!
- Az E10:F10-es tartomány celláiban határozza meg a legalacsonyabb magasságú pont földrajzi koordinátáit másolható képlettel!
- Az A2:C279 cellatartományban állítsa be feltételes formázás használatával a magassági irányváltások adatainak cellakitöltését világoskékre! Magassági irányváltás pontjánál az előtte és utána lévő adatok magasabbak vagy éppen mindkettő alacsonyabb, azaz a magasságcsökkenés emelkedésbe, vagy a növekedés csökkenésbe vált át. A vezetes munkalapon a túra indulásától az érkezésig a megtett út kilométerben, az eltelt idő percben, a követendő irány és más érdekes információk vannak. Statisztikai adatok kiszámítása lesz a feladata.
- A G2:G13-as tartomány celláit 1-től 12-ig töltse fel egész számokkal, mert szeretnénk kiszámítani az indulástól az addig megtett kilométerig az átlagsebességeket!
- A H2:H13-as tartomány celláiban keresse ki az A oszlop adatai közül a G oszlop megfelelő cellájában lévő azonos vagy nála kisebb legnagyobb távolságot! Az I2:I13-as tartomány celláiban határozza meg ezekhez a távolságokhoz tartozó menetidőt!
- A J2:J13-as tartomány celláiban számítsa ki km/h mértékegységben az átlagsebességeket, amelyek a rögzített távolságok és az idők hányadosai! Az eredményeket két tizedesjegyre formázza!
- A táblázat formázását a következő leírás és a minta alapján végezze el!
a. Állítsa be, hogy a nyomvonal munkalap minden cellájának tartalma vízszintesen
középre igazított legyen!
b. A vezetes munkalapon az első sor celláinak tartalmát a mintának megfelelően
jelenítse meg úgy, hogy a mértékegységek külön sorba kerüljenek!
c. Formázza az A oszlop celláiban lévő számokat egy tizedesjegy pontos
megjelenésűekre!
d. A számokat tartalmazó cellák legyenek vízszintesen középre igazítottak!
e. Gondoskodjon arról az oszlopszélességek állításával, hogy a cellák tartalma
olvasható legyen!